Dizipress’i Satın aldığınız için teşekkür ederiz. Manuel kurulum işlemine başlamadan önce bu kullanım klavuzunu okumanızda fayda var.

Eğer herhangi bir durumda problem yaşarsanız destek ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Satın Aldığınız içerikte Neler var?

1- DiziPress WordPress Teması

2- Visual Composer Eklentisi

3- Teknik Destek

4- Child Temalar

Lütfen düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayınız. Bize yapacağınız bildirim ve tavsiyelerle DiziPress’i daha iyi yerlere getirmeyi planlıyoruz.

Dizipress’i satın aldığınızda ücretsiz kurulum ekibimiz tarafından sağlanmaktadır.

Yedek işlemleri, domain & hosting değişimi gibi durumlarınızda ücretsiz olarak kurulum desteğimiz bulunmuyor, bu yüzden bu işlemi yapabilmek için aşağıdaki yönergeleri izleyiniz.

1- Dizipressi FTP yoluyla wp-content/themes klasörü içerisine kopyalayınız.

2- Paket içerisinde gelen eklentilerinizi wp-content/plugins klasörüne kopyalayınız.

3- WordPress admin panelinize gelerek, Görünüm > Temalar yolunu izleyip, DiziPress Logosunu gördüğünüz temayı etkinleştiriniz.

4- Bu işlemden sonra eğer bir problem olmazsa sizi Dizipress Yükleyici kısmına atacaktır. Eğer yönlendirme otomatik olarak gerçekleşmiyorsa Görünüm > Dp Installer linkine tıklayarak geçiş yapınız.

Bu ekranda size uygun olan durumları işaretleyerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda tema işleyişinden haberdar değilseniz, mini demo yu kurarak içerik ekleme ve bunları yönetme hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Demo yükleme işlemi için TukrThemes > Demo Yükle alanına gelerek size uygun olan demoyu yükleyiniz.

5- Bu işlemleri tamamladıktan sonra, Görünüm > Eklentiler yolunu izleyerek tema ile birlikte gelen eklentileri etkinleştiriniz. Şuan ki versiyonda (v5) sadece Visual Composer zorunlu bir eklentidir. Bunun dışındaki hiçbir eklentiyi kurmak zorunda değilsiniz. Fakat Facebook Login ve Reyting Modülleri için Gelen iki adet diğer eklentiyi isteğe bağlı olarak kurabilirsiniz.

6- Eklenti kurulum işlemi tamamlandıktan sonra hazırsınız. Artık anasayfanızı özelleştirebilirsiniz. Eğer hali hazırda bir kurulumunuz varsa zaten Sayfalar bölümüne gelerek oluşturulmuş anasayfanızı inceleyebilirsiniz. Şayet yoksa kendiniz Yeni ekle diyerek Anasayfa adında bir sayfa oluşturunuz. Ve daha sonra sayfa yapıcıyla sitenizi şekillendiriniz.

1- Sayfa Yapıcıyı Etkinleştir

Yeni Sayfa eklerken Başlık alanın altında göreceğiniz sayfa yapıcı butonuna tıklayarka sayfa yapıcıyı ektinleştirebilirsiniz.

sayfa-yapici1

2- Modül ekleme

Şayet daha önce modül eklemediyseniz yazı yazma alanınız aşağıdaki şekli alacaktır. Modül eklemeye başlamak için Modül Ekle butonuna tıklayınız ve açılan popup içerisinden anasayfanıza eklemek istediğiniz modülü seçerek özelleştirmeye başlayabilirsiniz.

sayfa-yapici2

sayfa-yapici3

3- Modül ve Alanları Özelleştirme

Eklediğiniz modül Yazı yazma alanınıza yerleşecektir. Bu işlemden hemen önce ise modül kutusu açılarak modül hakkında özelleştirme yapabileceğiniz alanlar açılacaktır. Bu alanlarda istediğiniz özellikleri etkinleştirerek İşleminizi yapabilirsiniz. Biz örnek olsun diye Son Eklenen Yazılar Modülünü inceleyeceğiz;

sayfa-yapici4

Hemen hemen her modülde mevcut olan Başlık, ikon ve ikon renk seçimi alanlarını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Başlık alanını doldurmadığınız modüllerde başlıklar görünmeyecektir. Aynı zamanda Sizin için özel oluşturulan Dizipress Icons ve Font Awesome ikonlarını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Diğer ayrıntıları ise zaten türkçe olarak verilen ayarlar ekranından giriş yapabilirsiniz.

Son Eklenen Bölümler, Dizi / Filmler, Blog ve Slider gibi modüller içerisine yerleştirdiğimiz sorgu oluştur butonu ile İstediğiniz yazı tipini, istediğiniz sıralama ve kategori/etiket/taxonomy ile filtreleyerek oluşturabilirsiniz. Demo içeriği kontrol ederekte bu özelliğe aşina olabilirsiniz;
sayfa-yapici5Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan birtanesi de, seçeneğiniz post typelerin birden fazla seçilmesi dizi, film ya da blog yazılarınızın karışık bir şekilde yazılmasına sebebiyet verebilir. İsteğe bağlıdır fakat biz birden fazla post type seçmenizi önermiyoruz.

4- Aktif et ve Boyutlandır

Modülünüz için istediğiniz ayarları yapılandırdıktan sonra Kaydet (Save Changes) diyerek modülünüzü sayfa gömebilirsiniz. İstediğiniz tüm modülleri ekledikten sonra aşağıdaki resimde çerçeve içerisine alınmış bölgelerdeki ikonları kullanarak, modülleri büyütüp küçültebilir, yer değiştirebilir ve tekrar sıralayabilirsiniz.

sayfa-yapici6

Tüm işlemleri bitirdikten sonra artık sayfanız hazırlanmış bulunuyor. Güncelle diyerek sayfanızı güncelleyin ve neler yeni bir gözatın.

Tema Ayarlarını Kullanma

DiziPress v5 ile artık çok daha güçlü TT Framework Ayar paneline sahipsiniz. Bu panel sayesinde neredeyse %99 a varan site özelleştirme imkanına sahipsiniz. Gelin bunları inceleyelim;

Turk Themes Ayar panelini açtığınızda ilk olarak lisans sekmesiyle karşılaşacaksınız. İlk kurulumu gerçekleştiren ekip arkadaşımız bu alanı girmiş olmalıdır. Tekrar ihtiyacınız olursa, turkthemes.com sitesinden hesabım alanına gelerek sizin için oluşturulmuş lisans kodunu ve eposta adresini alıp bu alanlara giriniz. Etkinleştir diyerek lisans etkinleştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Genel Ayarlar

Genel ayarlar sekmesi Logo ve favicon dosyalarını yükleyebileceğiniz alandır.

Stil Ayarları

Stil ayarları bölümü ile Sitenizin üst ve alt boşluk ayarını, Site arkaplan resmi ve renginizi ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda Css ve js küçültülmüş hallerini kullanmak için minify js ve minify css özelliklerini açıp kapatabilirsiniz.

kendinize ait css kodlarını temaya entegre etmek için özel css alanına css kodlarını girebilirsiniz.

Hazır Renk Şablonları

Hazır renk şablonları (şuan için 4 adet) size sunduğumuz demolarda bulunan renk şablonlarını otomatik olarak sitenizde görmenizi sağlayan hazır ayarlardır. Buradaki ön görünümlerden birine tıklayarka tema ayarlarınızın otomatik olarak resimdeki görüme kavuşmasını sağlarsınız.

Dikkat: Buradaki yapacağınız işlem sadece renk ayarları ve ayarlar kısmından oluşturulacak ayaları içerir. Sitenin genel içeriğini buradan kopyalayamazsınız.

Bu tür bir işlem için lütfen teknik destek ekibimize isteğinizi iletiniz.

Tipografi

Tipgrafi alanı ile binlerce font arasında istediğiniz fontu seçerek site genel font yapısını değiştirebilmenize olanak sağlıyoruz.

Başlıklar için, menü için ve genel site yapısı için ayrı ayrı font ayarı oluşturabilirsiniz.

Renk Ayarı Sekmeleri

Bu sekme ve alt sekmeleriyle sitenizin belirlenmiş kısımlarının rengini değiştirebilirsiniz. Bu işlemleri yaparken kafanız karışabilir o yüzden bu alanı daha çok Özelleştirme başlığı altında inceleyeceğiz.

Dizi Ayarları

Dizi ayarları bölümünde sitenizde fonksiyonel olarak birçok şeyi değiştirebilirsiniz.

Sitenizin kullandığınız dile göre şekillendirebilir, Başlıkların görünümü için bölümlerinizde sezon olup olmadığını bildirebilir, ve görünümdeki bazı nesneleri açıp kapatabilirsiniz.

Aynı zamanda Dizi Anasayfanız, Arşiv sayfanız ve diğer çeşitli alanlardaki görünümleri sınıflandırıp, özelleştirebilirsiniz.

Apı Ayarları

Apı ayarları sekmemiz altında, sitenizde dizi bilgilerini otomatik çeken bot için Apı bölgesi, facebook ile giriş yapılabilmesi için giriş yap özelliğine api entegresi ve aynı zamanda Google Recaptcha için apı bilgilerinizi girebilirsiniz.

Bot için Apı ayalarını oluşturma

Sitenizde dizi ve film bilgilerini tmdb.org adresinden otomatik çekebilmek için tmdb.org apı anahtarına ihtiyacınız var.

bu işlem için tmdb.org adresine giriniz. Kayıt ol linkine tıklayarak üye kaydınızı gerçekleştiriniz.

Daha sonra profilinize gelerek Sol bölgedeki Apı linkine tıklayarak Apı anahtarınızı kopyalayınız ve ayarlar bölümündeki gerekli alana yapıştırınız.

Facebook Apı için lütfen uygulama oluşturup apı bilgilerileriniz giriniz.

Google Recaptcha için aynı şekilde Apı bilgilerinizi giriniz.

Diğer sekmeleride kullanarak sitenizde istediğiniz alanı oluşturabilirsiniz.

Sitenizi Canlı Özelleştirin;

Ayarlar alanında bulunan renk ve stil ayarları sitenizi görmeden çok zor düzenlenebilir olduğunu farkındaydık. Bu yüzden size çok büyük kolaylık tanıyacak olan Özelleştirme alanını ayarlar ile birleştirdik.

Görünüm > Özelleştir linkini kullanarak tüm ayalrarınızı sitenizde canlı olarak izleyebilirsiniz.

Not: Bazı sunucularda iki ayarı kaydetmeden değiştirme işlemi bir önceki ayarın sanki iptal edilmiş gibi görünmesini sağlayabilir. Bu tür durumlarda lütfen ayarlarınızı istediğiniz konuma getirdikten sonra sol üstteki Kaydet ve Yayınla butonunu kullanınız.

 

sayfa-yapici7

Bölümleriniz, Dizi ve Filmleriniz için görünümü güzelleştirmek adına birkaç özel alan kullanışmıştır. Bazı özel alanlar zaten yazı . ekleme alanında mevcuttur. Fakat bot yazdırmak istiyor, ya da bir şekilde bu özel alan adlarına ihtiyaç duyarsanız bunlar;

Dizi ve Filmler için Imdb Puanı: ‘imdb’ özel alan adını karşısına puanı giriniz.

Altyazı Özelliği: ‘tt_altyazi’ özel alan adını karşısına ‘orjinal’ , ‘altyazi’ ve ‘fragman’ kelimeleriyle girerek altyazı özelliğini kullanabilirsiniz.

HD Özelliği: ‘tt_filmhd’  özel adının karşısına ‘evet’ ya da ‘hayir’ yazarak hd olup olmadığını bildirebilirsiniz.

Yayın Tarihi: Bölümün yayın tarihi için ‘tt_vizyon’ özel adının karşısına tarih bilgisi girebilirsiniz.

Bölüm ismi Bölüm ismi biligisi için ‘tt_orjinal’ karşısına bölümün adını girebilirsiniz.

Temada diziler ve kategoriler birbiriyle bağlantılı çalışmaktadır.

Demo İçeriği yüklediğinizde Game of Thrones için tüm örnekler girilmiştir.

1- Örnekte olduğu gibi önce Game of Thrones gibi kategori dizi ismi oluşturunuz.

2- Dizi anasayfası için Diziler > yeni ekle diyerek dizinin anasayfasının oluşturun. Daha sonra 1.maddede oluşturduğunuz kategoriyi düzenle diyerek dizi alanından aynı isimdeki diziyi seçiniz.

3-Dikkat: Dizi ismi ve kategori ismi aynı olmalıdır.

4- Kategorilerinizde tür ya da daha farklı kategori isimleri kullanmayınız sadece dizi ismlerinden oluşan kategorileri kullanınız. Tür gibi alanları dizi eklerken seçebilirsiniz

DiziPress bir çok özellikle birlikte gelmektedir.

1- Sosyal Akış ve Sosyal Medya

Sosyal akış sayesinde kullanıcılar bildirim alabilir, dizi takibi, izleme ve liste oluşturma gibi seçeneklere sahip olurlar. Bu özelliği ayarlar alanını kullanarak açıp kapatabilirsiniz.

2- İzlenme sayısı ve Reyting

İzlenme sayısı her bölümün kaç adet reytinge sahip olduğunu gösteren bir bilgidir. Bu bilgi her yeni kullanıcıda bir artmaktadır. Bu özelliği kullanmak isterseniz zaten Post Views Counter eklentisini kurmuş olmalısınız. Bu işlem şayet sunucunuzda çok fazla CPu tüketirse kapatabilirsiniz. Ayarlar > Post Views Counter . bölümüne gelerek uninstall seçeneğini seçiniz ve ayarlar bölümünden Reyting Özelliğini kapatınız.

3- İsteğe Bağlı Facebook Login

Facebook Login ile kullanıcılarınız için Facebook hesaplarıyla bağlantı kurmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için temayla birlikte gelen Nextend Facebook Connect eklentisini etkinleştirmeli ve Bu eklentinin ayar sayfasındaki Facebook APp id ve Secret keyinizi girmelisiniz.

DiziPress’i satın aldığınız için bir kez daha teşekkür ederek, DiziPress’e yaptığınız ödemenin aslında tema ve eklenti dosyalarının olmadığı, ödemenizin Premium Destek olduğunu bildirmek istiyoruz.

DiziPress ile yapmak istediğiniz tüm isteklerinizi bize bildirebilirsiniz. Destek ekibimiz istediğinizin durumuna göre ücretli/ücretsiz yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Not: DiziPress’i satın alan tüm müşterilerimiz, Sözleşme gereği DiziPress tema ve eklenti dosyalarını hiçbir yerde hiçbir kişiyle paylaşmayacağını söz vererek satın almış sayılır. Size verilen tüm dosyalar size ve domaininize bağlı olarak değişmektedir. DiziPress’i herhangi bir şekilde insanların paylaşabileceği, erişebileceği bir ortamda bulundurmanızın suç olduğunu kabul etmiş sayılırsınız.

İlgi ve anlayışınız için teşekkür eder, bol kazançlar dileriz.