Framework: Ana Tema ve Child Theme

  SonrakiÖnceki
  wordpress-child-theme-development

  Framework: Ana Tema ve Child Theme

  Bir temanın altyapısı oluşturan yapı ana temadır. Bileşenlerden seçip aktif ettiğiniz tema işte ana tema olarak adlandırılır. Ana iki yolla tasarlanır;

  • Başangıç temaları gibi, kendi fonksiyonları ile çalışan, tema ayarları ekranına sahip y ada tema özelleştiricisi var olan bir temadır. Örnek olarak Beauwp ya da Sinemado temasını gösterebiliriz. ikisi de kendi içerisinde özellikleri olan tema paneliyle birlikte farklı tasarımlar çıkarılabilir yapıdadırlar. İkiside standalone (bağımsız) olarak çalışan child tema sahip ana temalardır
  • Yüzeysel olarak düşünülünce child teması olmayan temalar etkili bir iste çalışmasına imkan sağlamamakla birlikte, her sitede aynı görüntüyü sağlayan sitelerdir. Muhtemelen renk uyumu ve tipografinin özelleştirilebildiği bu temalarda mevcut trend göz önünde değildir. Fakat Rkadın gibi TT Framework özelliğine sahip, child teması olan ve sayfa yapıcı ile binlerce çeşit sayfalar çıkabilecek temalar vardır. bu da ikincil bir ana temadır. Yukarıdakine göre çok fazla özellik mevcut olmakla birlikte aynı alt yapı il binlerce wordpress teması ortaya çıkabilir.

  Tema alyapılarının önemli özelliklerinden birisi ingilizcede DRY (dont repeat yourself) yani kendini tekrar etme mantığıyla çalışır. Olayı şöyle özelteyebilirizki, bir araba üretecekseniz, tekerleği icat etmeniz gerekmiyor. Ya da her araba üretişinizde farklı bir motor yapısını kullanmak zorunda kalmazsınız. Sektörün içine gireceksek, bir bilgisayar yapınca, içeriğindeki anakart, hdd gibi elemanlar dışardan alınan araçlar olmakla birlikte her bilgisayarda aynı altyapı kullanılır fakat özellikler değişebilir, yükselip artabilir. Tema altyapılarını da bu şekilde düşünebilirsiniz. Altyapı sayesinde oluşturduğunuz film sitesi fonksiyonlarını her temada kullanabilir, fakat farklı tasarımlarla etkili temalar yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu fonksiyonları tema ayarları, sayfa yapıcı ya da child theme (çocuk tema) lar ile güçlendirip farklı görünümler sunabilirsiniz. Bu daha az kod yazıp daha fazla içerik yönetip child temaları kullanıcıya sunabilme ve seçebilme imkanı sağlar sınız.

  Bu eğitim dizisinde çocuk tema yapımından ziyade altyapıları anlatacağım için çocuk tema olayını çok fazla irdelemek istemiyorum. Bir çok tema, çocuk temayla gelişmiş temaları farklı yollarla yapabilirler. Basit bir tema paneliyle yapılabilirken, etkili bir wordpress tema seçim ekranına benzer bir sayfayla da bu gerçekleştirilebilir.

  Kendinizi geliştirmek istiyorsanız, ben her bir proje için yukarıda bahsettiğim gibi çalışmalarınızı bir ‘başlangıç’ uyumu ile çalıştırıp, sabit ve varsayılan ayarlarla oluşan bir ana tema yapmakla başlamanızı öneririm. Bu sayede bütün temalarınız aynı fonksiyonlarla oluşturulmuş olacak, ileri versiyonlar ve sürüm hatalarını kolaylıkla düzenleyip geliştirebileceksiniz. Aynı zamanda sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkılmayacak yeni şeyler öğrenip zamandan kazanabileceksiniz.

   

   

  Fikrini Paylaş

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  NextÖnceki