Framework: Eylemler ve Kancalar

  SonrakiÖnceki
  wp-hooks-guide

  Framework: Eylemler ve Kancalar

  Tema Altyapıları,tema davranışlarını değiştirirken ya da özel kodları eklerken; çocuk temalar ve eklentilerinde bir çok kanca içerirler:

  • Eylem kancaları (action hooks) tema dosylarında barındırılan kodları etkinleştirmek ve gerektiği noktalarda kullanmak adına saklandıkları yerde, aktif edileceği ve fonksiyonel olarak kullanılacağı durumlarda içeriğe gömmek için beklerler. Örnek olarak, bir filte kancası düşünülebilir. Farklı iki tema içerisinde kullanacağınız aynı fonksiyonlar olarak bir dizi ve film teması düşünülebilir. İki temada da film türlerini çekebilen, arama yaptırılabilen ve de archive dosyalarında filtreleme yapabilen bir fonksiyon oluşturmanız için çeşit temada da kullanabileceğiniz alanlar oluşturur.
  • Aynı zamanda, kancalar ana temada kullanılacak child temaları seçerken içerik gömme, loop düzenleme, sabit içeriği düzenleme gibi öğeler saklanabilir.

  Kancalardan bahsetmişken bir de fonksiyonlar dan bahsedebilriz;

  Fonksiyonlar

  Tema altyapınızın bir dizi fonksiyonlardan oluşması muhtemeldir. Bunlardan bazıları, örneğin çocuk temalarda yararlanabilmek için şablona etki eden işlevsel fonksiyonlar olabilir. Child tema içerisinde de kullanabileceğiniz fonksiyonlar genellikle, kancalar yerine daha stabil olmayan, özel olarak kullanılan fonksiyonlardan oluşabilir. Örnek olarak; sayfa yapıcı içerisinde kullanılabilecek modüller, özel sidebar elemanları ve kancaların içerisinde kullanabileceğiniz binlerce alternatifli fonksiyonlardır.

  Birçok fonksiyonunuz mevcut olabilir fakat bunların hepsini tek bir temada kullanmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz bazı fonksiyonları add_action() yöntemiyle child temaya entegre edebilir,, isterseniz hiç işlenmemesini sağlayarak bu özelliği temadan düşürebilirsiniz.

  Fikrini Paylaş

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  NextÖnceki