WordPress 4’e Hızlı Bakış

  SonrakiÖnceki

  WordPress 4’e Hızlı Bakış

  27 ağustos itibariyle güncellenen WordPress 4 ek adıyla Benny’i inceleyeceğiz.

  Uzun zamandır takipçilerini merakta bırakan WordPress 4 bakalım bizlere ne gibi yenilikler getirmiş?

  Yükleme Dili

  Ben şimdiye kadar tüm wordpress yüklemelerimi türkçe wordpress ile yaptım. Fakat benny kurulumunu gerçekleştirirken henüz türkçe girişi yapılmadığı için developer sürümünü indirmiştir. kurulumda karşıma çıkan dil seçme özelliği gerçekten çarpıcı olmuştu. Hep düşünürdüm ufak dosyalar olduğu halde neden tüm dil dosyaları çekirdek kalıpla gelmez diye. Şimdilerde isteklerimi duymuş gibiler.

  Bu aslında büyük bir adım, artık wordpress dosyalarını kendi dilinizde olan sürümüyle indirmek ya da manuel olarak dil dosyası yüklemek zorunda kalmıyorsunuz.

  URL’ler için Embed Önizlemesi

  Artık embed öğelerini,ya da wordpress galerilerini gri bir ekranla görmek zorunda değiliz. Birçok video sitesinin linkini Editör kısmına kopyalamanız otomatik embed önizlemesini getirecek, video galerilerinizi eklerken sitenizde nasıl görüneceğini önizleyebileceksiniz.

   

  Wordpress Embed Özelliği

  Yaptığım internet sitelerinde bu özellik benim çok işime yaradı. Açıkçası galeri sayfalarımın nasıl göründüğünü görebilmek için taslak olarak kaydedip önizlemek zorundaydım fakat artık böyle bir derdimiz yok. Bunun yanında youtube, vimeo, twitter ve flickr gibi büyük sitelerin linklerini paylaşarak otomatik embed özelliğinden yararlanabilirsiniz. Daha detaylı siteler için ticket attım bakalım neler var neler yok.

  Media Seçim Izgarası

  Ortam sayfalarımız artık bir ızgara sistemini varsayılan olarka getiriyor. Eski haline çevirmeniz mümkün fakat kim ister ki? Tüm resimleri bir arada görebileceğiniz ve full ajax yapısıyla kullanabileceğiniz aramaların daha hızlı kontrollerle gerçekleştiği tam kontrollü (daha önce hiçbir cms de olmayan) bir kolaylıkla oluşturabileceğiniz ortam galerilerinizi çok iyi kullanabiliyorsunuz.

  Wordpress Ortam Kütüphanesi

  Eklenti Görüntüleme ve Yüklemesi

  Yeni Eklentiler sayfasındaki “yeni ekle” makyajı olağan üstü kolaylık sağlamış diyebilirim. bunun yanında eklenti aramalarında kullanıcılara kolaylık tanıyan ızgara arabirimi, Aynı zamanda artık daha kolay geçiş yapabileceğiniz lightbox efektiyle eklentiler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilecek ve tek tıkla kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz. Bana öyle geliyorki bu sistem biraz daha gelişecektir çünkü sanki biraz daha ilerleyecekmiş gibime geliyor.

  Daha İyi Yazı Düzenleme

  Artık çok daha iyi bir yazı düzenleme alanına sahibiz. Özellikle benim gibi uzun yazılar yazan bir blog sahibiyseniz sayfanızla birlikte aşağı inen yazı bölgeniz, sayfanızın boyutuna göre şekil alabilen ve büyüyebilen metin alanı inanılmaz bir özellik.

  Bileşen Özelleştirmeleri için Arayüz Birimi

  Yeni gelen özellikle birlikte artık bileşen ekranından bileşen ekleme çıkarma işlemini özelleştir bölümü ile yapabiliriz aynı zamanda canlı önizleme yöntemiyle wordpress yeni temadan görebileceğiniz özelleştirme alanıyla mükemmel görünümü kavrayabilmeniz için bileşenlerinizi ayarlarken aynı zamanda sitenizde nasıl göründüğünü görebileceksiniz. Bu yapıyı yeni wordpress temalarında bol bol görebileceğimizden eminim 🙂

  Kapanış olarak

  Hızlı bir geçiş yapmak isterken wordpress’in derin nimetlerini sizlere açıklamaktan kendimi alamadım. Son olarak diyeceğimiz şudur ki aslında tam olarak beklediğimiz şeylerle karşılaşamadık. Biz  daha çok çekirdek yapıdaki sosyal medya işlemlerini bekliyorduk fakat henüz bildiklerimiz bunlar. Yeni gelişmelerden haberdar olacaksınız 🙂

   

  • DiziPress v5 Güncel!

   Merhabalar, Daha önceki DiziPress v5 Talep Toplama blog yazımızda bildirdiğimiz üzere DiziPress v5 sürümünü tamamlamış bulunmaktayız.

  • DiziPress v5 Talep Toplama

   Merhabalar, Merakla beklenen DiziPress v5 sürümünün yayınlanmasına çok yaklaştık. Bir çok müşterimizin güncelleme tarihini merak

  • WordPress Yemek Tarifleri Temamız yayında!

   A’dan Z’ye tüm alanlarıyla profesyonel bir tema olması açısına çalıştığımız, FoodPress WordPress Yemek Tarifleri temamız

  • Dizipress v4 Çıktı!

   Merakla Beklenen Dizipress v4‘ü tamamlamış bulunuyoruz. Sistemi baştan sona değiştirdiğimiz temada, bir çok yeni özellik ve eski özellikler için güncelleme imkanımız oldu. Uzunca süredir beklenen bu güncelleme için gösterdiğiniz sabır ve anlayıştan dolayı tüm müşterilerimize teşekkür ederiz.

  • BusinessPress Yayınlandı!

   BusinessPress ile Kendi şirketinizin ya da müşterinizin internet sitesini dakikalar içerisinde ayarlayabileceğiniz, son derece modern

  • Dizipress v3.1 Güncellemesi

   Dizipress WordPress Temasının dop dolu içeriği ve eşsiz özellikleriyle kaynak kullanımının diğer temalara göre biraz

  • Dizipress v3 Güncelleme

   Dizipress Diğer Sürümlerden Dizipress v3 Sürümüne yükseltme yapmak isteyen kullanıcılar için 50 TL ücret ödemesi

  • Dizipress v3 için Hazır Olun!

   Türkiye’de ve dünyada eşi benzeri olmayan WordPress Dizi Teması için v3 çalışmalarımız sona ermiştir.

  Fikrini Paylaş

  NextÖnceki