WordPress Site Hızlandırma Teknikleri

  SonrakiÖnceki

  WordPress Site Hızlandırma Teknikleri

  Birkaç ay önce , Bir wordpress sitesinin ne kadar hızlı olabileceğini test etmek için çalışmalar yapıyordum. birkaç yararlı eklenti yüklemesi ve hata gidermesi yaptıktan sonra 1.61 saniyede açılan wordpress temasının açılış süresini 583 milisaniyeye kadar düşürebildim. Bu %70 lik değişim tamamen organik olarak yapıldı.Wordpress Site Hızlandırma Teknikleri ile bunu sağlayabilirsiniz.

  Nasıl mı?

  Aşağıda 12 adet WordPress Site Hızlandırma Tekniklerinden bahsettim, fakat bundan önce belki tüm dünyada söylenen şu 4 maddeye değinmeden geçemeyeceğim.

  • Öncelikle hangi eklentilerin sitenizi yavaşlattığını fark edin.
  • Web sayfalarınızı, resimleri, javascript ve css dosyalarınızı sıkıştırın.
  • Sitenizin veri tabanını temiz tutun.
  • doğru yolları kullanarak tarayıcı ön belleği özelliğinden yararlanın.

  Bunları yaptıktan sonra artık olayımız ince düşünmeden geçiyor.Sonuç olarak bu işlemleri %70’e yakın wordpress kullanıcısı zaten yapmakta. Peki sorun nerede? WordPress Hızlandırma Tekniklerine geçmeden önce;

  Bir bilgisayar satın aldığınızda bilgisayarda sorun çıktığı vakit öncelikle Microsoft ya da Apple çağrı merkezini aramak yerine bilgisayarcınıza, bilgisayarı aldığınız kuruma ya da tanıdık bir bilgisayar manyağına danışıyorsunuz değil mi?

  – Benim şu bilgisayar çok yavaşladı bi format atıverir misin?

  gibisinden cümlelerle çok karşılaşmış ya da bizzat duymuş olabiliriz. Web sitenizde de WordPress Hızlandırma Tekniklerinde İlk ve en önemli husus sizin alt yapınızın sağlam olmasından geçiyor.

  Sağlam Alt yapı

  Sağlam altyapıdan kasıtımız neler?

  1. İyi bir Hosting firması

  Web sitenizin hızını oluşturan ana etkenlerden hostinginizin bulunduğu serverin gücüdür. Bu server sizi vezir de yapar rezilde. Fakat bilindiği üzere her ne kadar iyi olursa olsun sonuçta türkiye’de yaşıyoruz ve herşeyde olduğu gibi sunucu konusunda da yoksunuz. Bunu ancak diğer yöntemlerle aşabileceğiz. Hosting seçimi Wordpress Hızlandırma Tekniklerinde ilk ve en önemli maddedir.

  2. İyi bir Tema

  Onlarca özelliği olan, birçok fonksiyon barındıran her temanın performansı düşük olmayacağı gibi,hiçbir özelliği olmayan her sade blogunda performanslı olabileceğini düşünemeyiz.

  Performans her zaman sayfa açılış hızı demekte değildir. Eğer üye fonksiyonlu bir web sitesine sahipseniz üyelerinizin profil sayfaları aktif olarak kullanılıyorsa, diğer sayfalarınıza göre bu sayfalarda düşük performans yaşayabilirsiniz. Bunun en büyük etkeni de temanızdır. Kullandığınız temayı bulunduğunuz sektöre göre iyi seçmelisiniz.

  3. CDN (Content Delivery Network) Kullanın

  CDN, CDN, CDN.. Tüm websitelerinde, seo araçlarında, insight programlarında her zaman karşılaşacağınız konu budur. Bazı yeni yetme arkadaşların CDN tabiri yaparken büyük sitelerin kullandığı, blogların yada küçük hitli sitelerin kullanmasına gerek yok demesi ayrı bir komedi. CDN hakkında söylemek istediğim tek şey:MECBURSUNUZ.

  WordPress Sitenizi Hızlandıracak 12 Madde

  Konu daha fazla uzamadan kısaca madde olarak geçmek istiyorum.

  WordPress Site Hızlandırma Teknikleri

  1.Performans düşüren eklentilerden arının

  P3 adlı eklenti sayesinde hangi eklentinin sitenizin performansını düşürdüğünü tesbit edebilirsiniz.

   

  p3-eklenti-performansi

  2. Web sitenizi Sıkıştırın

  Bilgisayarınızda bir dosyayı sıkıştırdığınız zaman toplam kapladığı alan büyüklüğünün düştüğü görebilirsiniz. Gzip denen işlem ise aynı şekilde siteniz içerisindeki dosyaları sıkıştırarak daha az yer kaplaması, her yüklemede daha az istek göndermesiyle sitenizin performansını artıracaktır.

  Bir kere yüklediğiniz zaman, otomatik olarak Gzip web sitenizin tüm dosyalarını Zip haline getirir gibi trafik genişliğini ve sayfa yükleme süresini düşerecektir. Bir kişi sitenize girdiği zaman sitenizdeki zip dosyası açılacak ve içerik gösterilecektir.  Bu metot sayesinde kullanıcının internetten indirdiği veri düştüğü gibi sizin performansınız da aynı oranda artmış olacaktır.

  Birkaç program sitenizi Gzip olarak arşivleyebilme özelliğine sahiptir. Buradan tavsiye edebileceğim pek bir eklenti bulunmuyor. Çünkü hepsi aynı işlevi görecektir. Kullandığınız Seo eklentileri de bu işlevi gerçekleştirdiği için, iyi bir şey yapayım derken daha çok eklentiyle sitenizin hızını düşürmeyelim. kullandığınız seo programını araştırıp böyle bir özellik olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

  3. Resimleri Sıkıştırın

  Yukarıda bahsettiğimiz olay burada da geçerlidir. Resimleri sıkıştırmak biraz farklı ama. Bu ayar aslında resimleri optimize etmekten geçiyor. Bu konuda en iyi işlem smush.it  denen eklenti sağlıyor. aynı zamanda smush.it desteği veren farklı eklentiler de bulunmaktadır. Bu eklentiyi kullanırken resim yükleme sırasında yavaşlama görebilirsiniz, bu otomatik olarak yüklediğiniz resimlerin optimize edilmesinden kaynaklanır. Telaş etmeyin, bir kere beklemek binlerce kişiyi bekletmekten iyidir.

  4. Tarayıcı Cache (Browser Caching)

  Tarayıcı çerezleri genellikle zor bir sorundur. Bu işlemi görecek mükemmel eklentiler mevcuttur, fakat işlemi yanlış yapmak bir çok sorun doğurabilir.  Add Expires Header olarak geçen bu işlemin amacı, yüklediğiniz dosya,sayfa,script ya da stil dosyalarının, tarayıcılara bir sonraki ziyarette tekrar indirilip indirilmeyeceği sorusunu anlatır. Örnek verecek olursak; web sitenize giren bir kişi style.css adında dosyayı çağırırlar. Diğer sayfalarınızda gezinti yaparken bu dosya sürekli çalışır ve tarayıcı her seferinde bu dosyayı indirmeye çalışacaktır. Bir wordpress sitesinin teması sürekli değişmeyeceği için tarayıcıya bu dosyayı (örneğin) 10 günde bir indirmesi gerektiğini söyleyerek bir kere giren kişinin her seferinde bu dosyayı indirmesini önleyebilirsiniz. Bu şekilde hem trafik sorununuz hemde diğer sayfalarınızın açılışı muazzam derecede yükselmiş olacaktır. Bu işlemi yapan başlıca eklentilerden birisi WP Super Cache diğeri ise W3 Total Cache’dir. Bana soracak olursanız WP Super Cache daha mantıklı geliyor.

  5. Veri Tabanınızı Temizleyin

  WordPress temanız, daha önce kullandığınız temalar, eklentiler veritabanınızda bir çok bilgi biriktirebilir. Bu bilgiler her seferinde istemci tarafından yüklenmektedir. Bu yüklenmeyi engellemek için veri tabanınızı sık sık güncellemelisiniz. Özellikle yüksek hitli bir siteniz mevcutsa birçok spam yorum, pingback alabilirsiniz. Bunları otomatik temizlemek için  WP-Optimize eklentisi işinizi görecektir.

  6. CSS ve JS Dosyalarınızı Küçültün

  Javascript ve CSS dosyalarınız sitenizin stil ve hareket kaynaklarıdır. Bu dosyalar olmadan siteniz bir hiçtir. Fakat bunları iyi yönde kullanabilmek için binlerce satır kodu tek satıra indirerek fazladan trafik yüklemesinin önüne geçebilirsiniz. Bunun için bir çok çevirim içi ve çevirim dışı program/eklenti ve site bulunmaktadır. Benim en sevdiğim eklenti Better WordPress Minify eklentisidir. Diğer eklentilerde olan sorunlardan kurtulur kolayca dosyalarınızı küçültebilirsiniz.

  7. Trackback ve Pingback leri Kapatın

  Trackback ve Pingbakcler WordPress sitenizin diğer bloglardan gelen linkleri kontrol etmeyi sağlar ve size bilgi verir. Bu işlem inanılmaz bir trafik harcamakta ve veritabanınızı şişirmektedir. Ayarlar kısmından bu özelliği kapatarak hızınızı artırabilirsiniz.

  8.Özel Resim Boyutları ve Karakter Setleri

  Bir ziyaretçi sitenize girdiği vakit öncelikle içerideki html şablonu ve resimler yüklenmektedir. Daha sonra css ve javascript kodlarınız oluşturulur. Bu işlemler genellikle gözle görülmeyecek hızda oluşurlar. Fakat işlem sırasında Eğer 400×250 boyutlarında bir resimi css kullanarak 800×500 boyutlarına genişlettiyseniz veya aksine düşürdüyseniz ikincil olarak tarayıcı bu resmi değiştirecek ve kullanıcıya sunacaktır. Bu işlem tam olmasada resmin iki kere yüklenmesini sağlayacaktır. Bu da site açılış hızınızı etkileyecektir. Tema yapımcınıza bu konuyu anlatarak bu işlemi timthumb ya da diğer araçlarla otomatik kesme programı kullanmasını tavsiye edebilirsiniz.

  9. CSS ve JS Dosyalarınızı Sitenin Altına Alın

  2000 lerden gelen alışkanlık javascript ve css dosyaları çoğunlukla sitenin head kısmında yer alırdı. Bunun sebebi eskiden bu kadar dinamik internet sitelerinin olmayışı ve bu dosyaların azlığıydı. Şimdi ise en basit internet sitesinde bile en az 3-4 adet javascript css dosyası yer alır. Google bu işlemi toplam 7 olarak görmektedir fakat bu işlemi tamamen yapmak size kâr getirebilir. Tarayıcılar siteleri satır olarak yukardan aşağıya doğru yüklediği için en zor kısmı sona saklayarak kullanıcının siteyi açabilmesini en azından beyaz ekranı beklememesini sağlayabilirsiniz

  10. CSS Sprite Kullanın

  Tema yapımcınıza ya da tema yapıyorsanız css sprite tekniğini kullanın. şimdilerde moda olan Flat tasarımlarda kullanılan iconlar genelde Font Awesome tarzında olduğu için bu işleme gerek kalmasa bile hemen hemen her sitede birden fazla resim arkaplan olarak kullanılmakta. CSS Sprite yaparak tarayıcının resimden resime atlama yerine tüm resimleri tek bir dosyada yüklemesini sağlayabilirsiniz.

  11. Keep Alive Etkinleştirin

  Web sitelerinin istemciyle kullanıcı arasındaki izin verme diyaloğu mevcuttur. Bir istemci sitenize girdiği vakit sunucunuza dosya indirme izni doğurmaktadır. İzin gerçekleştiğinde istemciye dosyalar gider. milisaniyelerden oluşan bu istem süreci (sunucununuzun performansına göre değişir) iptal edilerek bu işlemdeki geçen süreyi egale edebilirsiniz.

  İşlemi yapmak ise çok basit. .htacces dosyanızı açın ve şu kodu kopyalayın:

  Header set Connection keep-alive

  12. Statik HTML ile PHP alanlarını İptal Edin

  Php kodları her zaman sunucuyla alaklı işlemlerdir. Genellikle tema yapımcıları kolaylık olması açısından PHP ve html taglarını bir arada kullanırlar. Bu işlem sürekli trafikteki kırmızı sarı yeşil ışık gibi düşünülebilir. Sitenizin sürkülasyona uğraması için Php etiketlerini kapatıp açmak yerine echo ve print gibi tagler ile sayfa yüklemeyi azda olsa artırabilirsiniz.

  Sonuç

  Başta saydığımız 3 maddeyi de entegre edebileceğimiz bu 12 maddeyi kullandığınız halde hala siteniz yavaş ise, bir an önce kullandığınız temayı, daha da devam ederse hosting sunucunuzu hatta firmanızı değiştirmenizi öneririm. WordPress Site Hızlandırma Tekniklerini kullanmanız hosting ve temanız ne kadar kötü olursa olsun, %30 ile 70 arasında bir hız katacaktır.

  • WordPress Tema Anatomisi

   WordPress Tema Anatomisi altında Bir WordPress Temasının genel yapısından, Tema nın ne demek olduğundan ve

  Fikrini Paylaş

  NextÖnceki