WordPress Tema Altyapıları (Framework)

  SonrakiÖnceki

  WordPress Tema Altyapıları (Framework)

  Tema Altyapıları(Framework)  Nasıl Çalışır?

  Tema Altyapıları son derece güçlü olabilir. Altyapılar teknik olmayan WordPress kullanıcıları için, ısmarlama tema tarzı çalışan benzersiz siteler oluşturma imkanı sağlar, ve WordPress geliştiricileri için DRY (Don’t Repeat Yourself) yani kendini tekrarlama!  taktiği ile özel siteleri hızla oluşturmalarını sağlar.

  Eğer bir süredir üçüncü taraf altyapı kullanıyorsanız; şişirilmiş kodlar, esneklik eksikliğiyle sinirlenmiş, ya da kodlarını tamamen kontrol etmek istemiş, sonra kendi altyapınızı yapmak istemiş olabilirsiniz.

  Bu seride, kendiniz veya müşterileriniz için siteler inşa etmek, hatta diğer kullanıcılara bu işi yapmalarını sağlamak için kendi WordPress Tema altyapınızı nasıl yaratabileceğinizi öğreneceksiniz. Eksta fonksiyonlar, kanca ve dahasını kullanarak altyapınızın temelini oluşturan öğeleri kullanacaksınız. Ayrıca oluşturacağınız çocuk temalar ve eklentileri nasıl halka açıp onların kullanımına sunebileceğinizi öğreneceksiniz.

  Fakat başlamadan önce, Tema altyapılarını nasıl işleteceğinizi ve onları standart temalardan ayıran farkı bilmeniz gerekiyor.

  Ben, iki kategorideki iki firma sitesi için kullandığım tema altyapılarını geliştirmek ve artırmak için geliştirdiğim bu sürede, ben de üçüncü taraf tema altyapıları kullandım. Benim deneyimlerime göre bir tema altyapısı birkaç ana özelliğe sahiptir:

  • Altyapı, ana temada kullanılmak üzere tasarlanmış çocuk temalardan oluşur. Bazı durumlarda ana tema aynı zamanda bağımsız tema olarak çalışabilir, fakat bazen de ana tema sadece çocuk temalar ile birlikte çalışır. WordPress Codex bunu ‘Temel/Başlangıç Temaları’ ve ‘Kod Kütüphaneleleri’ sırasına göre tanımlar.
  • Altyapı, kanca, çocuk temalar ve eklentilerin fonksiyonlarını içerir. Tema Altyapınız çalışma alanınızın içerisine eklentilerinizi atabileceğiniz bir ekosistemin tamamından oluşur.
  • Kodlayıcı olmayan kullanıcılar tarafından erişilebilir şekilde tasarlanmıştır ve onların ihtiyaçlarına göre tema seçenekleri ile temayı özelleştirme olanağı sağlar. Tema seçenekleri görünüm, tasarım, içerik ve fonksiyonların çoğundan oluşur. Bazı durumlarda işlevsellik Tema Özelleştirici ile mümkündür.
  • Teknik olmayan kullanıcılar çoklu bileşenler sayesinde içerik ve kod ekleyebilirler (özellikle altyapınız tarafından oluşturulan bileşenler).
  • Aynı Zamanda jQuery slider ya da lightbox gibi fonksiyonel scriptler içerebilir. İhtiyaca bağlı olarak altyapınıza eklentileri entegre edebilme şansı mevcuttur.
  • Maddeler uzatılabilir, Çocuk temalar veya eklentilerle işlevsellik genişletilebilir.

  Yudakıraki ilk iki madde de anlatıldığı gibi bir ana(ebeveyn) temanız olmadan bir altyapıya sahip olamazsınız. Zaten mantık olarakta alt yapı başlıca bir yapının paravanı gibi düşünülebilir.  Ve ana tema bu kancalar ve fonksiyonlar olmadan basit bir ebeveyn tema olacaktır, gerçek bir framework olmayacaktır.

  Pekala, bunlar Tema altyapılarının(framework) ne olduğuydu, fakat bunlar nasıl çalışırlar? Bir dahaki eğitimde sizlere Tema altyapılarının bileşenleri olan şu maddelerden bahsedeceğiz;

  Fikrini Paylaş

  NextÖnceki